Дерматит вузликовий заразний великої рогатої худоби

  • index.php/prevention-of-bse/frequently-asked-questions-faq-on-lumpy-skin-disease-lsd
  • index.php/prevention-of-bse/frequently-asked-questions-faq-on-lumpy-skin-disease-lsd
  • index.php/prevention-of-bse/frequently-asked-questions-faq-on-lumpy-skin-disease-lsd
  • index.php/prevention-of-bse/frequently-asked-questions-faq-on-lumpy-skin-disease-lsd
  • index.php/prevention-of-bse/frequently-asked-questions-faq-on-lumpy-skin-disease-lsd

Дерматит вузликовий заразний великої рогатої худоби (ДВЗ ВРХ)

(Lumpy skin disease, Dermatitis nodularis bovum, Dermatitis nodulares, Шкірна бугорчатка, вузликова екзантема, рос. «нодулярный дерматит крупного рогатого скота, кожная бугорчатка, узелковая экзантема, заразный узелковый дерматит, бугорчатка кожи кр. рог. скота, узелковая сыпь кр. рог. скота»)
Вірус Дерматиту вузликового заразного великої рогатої худоби (ВДВЗ ВРХ) належить до родини Поксвірусів (Poxviridae), підродини Хордопоксвірусів (Chordopoxviridae) та роду Капріпоксвірусів (Capripoxvirus).

lumpy skin disease 02ДВЗ ВРХ — це хвороба великої рогатої худоби, що характеризується лихоманкою, вузликами на шкірі, слизових оболонках і внутрішніх органах, виснаженням, збільшенням лімфатичних вузлів, набряком шкіри, а іноді й смертю.

lumpy skin disease 03Ця хвороба здатна завдати економічних збитків, внаслідок тимчасового зниження надоїв, спричинити тимчасову чи постійну стерильність бугаїв, викликати пошкодження шкур і, зрідка, смерть захворілих тварин.

lumpy skin disease 01Одомашнені види великої рогатої худоби (Bos taurus), зазвичай, більш сприйнятливі до клінічного прояву хвороби, аніж зебувидні (Bos indicus). Повідомлялося, що азійські буйволи (Bubalus spp.) також сприйнятливі.

У тварин з гострим перебігом хвороби спостерігається початкова гарячка, що може перевищувати 41°C триваючи впродовж 1 тижня.

lumpy skin disease 05Всі поверхневі лімфатичні вузли збільшуються. У лактуючих корів помітно знижуються надої. По всьому тілу, особливо на голові, шиї, вимені, мошонці, вульві та промежині між 7 і 19 добою після інокуляції вірусу розвиваються ураження.

lumpy skin disease 04Характерними ураженнями шкірного покриву є множинні, чітко окреслені, аж до злиття, тверді папули та вузлики діаметром 0,5-5 см, з плоскою вершиною. Вузлики охоплюють дерму та епідерміс і здатні поширюватися на підшкірну клітковину, а іноді й на прилеглі поперечносмугасті м'язи. Ці вузлики мають кремово-сірий чи білий колір на зрізі, з якого спочатку може виділятися сироватка, але впродовж наступних 2 тижнів у вузлику може з'явитися конічна центральна серцевина чи секвестр некротичного матеріалу/некротичної пробки.

Цю хворобу викликають генетично споріднені штами Капріпоксвірусів, що антигенно не відрізняються від штамів віспи овець і кіз. Вважається, що вірус ДВЗ ВРХ передається переважно членистоногими, при цьому природна контактна передача за відсутності переносників є неефективною. Атенуйовані (ослаблені) штами вірусу ДВЗ ВРХ та штами, отримані від овець і кіз, використовуються як живі вакцини проти ВДВЗ ВРХ. Цей вірус не передається людям.

efsa jДВЗ ВРХ є хворобою обов'язковою для реєстрації у Всесвітній організації охорони здоров’я тварин (заснованій як МЕБ), пріоритетною хворобою в Європі, де у 2016 році хвороба набула значного поширення в деяких європейських країнах і як вважають експерти EFSA - вакцинація є найефективнішим методом контролю ДВЗ ВРХ.

Детальніше про ДВЗ ВРХ⇒

Цей електронний ресурс створено за сприяння ФАО (TCP/RER/3605), з метою інформування населення і фахівців про небезпеку ДВЗ ВРХ для тварин в Україні та світі, а також ознайомлення спеціалістів з передовим досвідом в організації протидії.

Міжнародний досвід цієї протидії в країнах передбачає активну участь та співпрацю ветеринарів із власниками тварин на підконтрольних компетентним органам об'єктах (пунктах перетину державного кордону, у господарствах і територіях із різним рівнем біозахисту, на переробних і транспортних підприємствах, фермах і домогосподарствах), обізнаність фермерів, мисливців, м'ясників, перевізників і пересічних громадян про стан та ступінь загрози ДВЗ ВРХ в Україні та світі, особливості його розпізнання, профілактики й ліквідації в разі занесення та ознайомлення з передовим досвідом в організації протиепізоотичних заходів.

Тож сподіваємось, що цей ресурс стане надійним джерелом об'єктивної, оперативної та зваженої інформації для зацікавлених людей, організацій та структур, сприяючи в цілому їх інформованості та обізнаності.